تبلیغات
من و انیمیشن - این گروه مُسن!
من و انیمیشن
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 9 شهریور 1391 توسط نریمان
Nine Old Men

"9 مرد پیر" گروهی از انیماتورهای دیزنی بودند (برخی از آنها بعدها کارگردان شدند) که تعدادی از انیمیشن‌های معروف دیزنی را کار کردند، از سفید برفی و هفت کوتوله تا رهاکننده‌گان (The Rescuers). والت دیزنی به شوخی این گروه از انیماتورهای خود را "9 مرد پیر" خوانده بود.

امروز هیچ‌کدام از اعضای گروه در قید حیات نیستند. آخرین آن‌ها "اولی جانستون" بود که در سال 2008 درگذشت.

اعضای گروه:

1-      لس کلارک (Les Clark): در 1929 به دیزنی ملحق گردید. او به طور ویژه میکی موس را انیمیت می‌کرد و تنها فرد در این گروه 9 نفره بود که روی این کاراکتر کار می کرد. او تصاویر زیادی را خلق کرد و تا بانو و ولگرد (Lady and the Tramp) به انیمیت کردن ادامه داد. و سپس به کارگردانی و خلق انیمیشن‌های کوتاه مشغول شد.

2-      مارک دیویس (Mark Davis): کار خود را در 1935 با سفید برفی آغاز کرد و سپس در بهبود و انیمیت کاراکتر بامبی و Thumber در بامبی، Maleficent، آئورا و ریون در زیبای خفته و کرولا دی ویر در صد و یک سگ خال‌دار نقش داشت. او همچنین مسئول طراحی شخصیت دزدان دریای کارائیب و عمارت روح زده نیز بود.

3-      اولی جانستون (Ollie Johnstone): در 1935 به دیزنی ملحق شد و اولین کارش هم سفیدبرفی بود. او به همراه فرانک توماس کتاب خیال زندگی را نوشت. کارهای او شامل آقای امسی در پیتر پن، خواهران ناتنی در سیندرلا،  District Attorney در ماجراهای اکابود و آقای تود، و شاهزاده جان در رابین هود میباشد. با توجه به کتاب تبهکاران دیزنی که نوشته جانستون و توماس است، جانستون در ساخت شخصیتهای چون ایکابود درین و سر هیس (رابین هود) نقش داشته است.

4-      میلت کال (Milt Kahl): در 1924 با سفید برفی کارش را آغاز کرد. کارهای او شخصیت‌های منفی از جمله شر خان در کتاب جنگل، ادگار ِ پیشخدمت در گربه‌های اشرافی، داروغه‌ی ناتینکهام در رابین‌هود و مادام مِدوسا در رهاکنندگان را شامل می‌شود.

5-      وارد کیمبال (Ward Kimball): در 1934 به دیزنی پیوست. کارهای او لوسیفر، جاق و گاس در سیندرلا و کلاهدوز ِدیوانه و Cheshire Cat در آلیس در سرزمین عجایب را شامل می شود. کارهای او نسبت به کار سایر انیماتورهای دیزنی واقع گرایانه‌تر و منحصر به فرد است.

6-      اریک لارسن (Eric Larson): در 1933 به دیزنی پیوست. یکی از برترین انیماتورهای دیزنی. او کاراکترهای برجسته‌ای مانند پگ در بانو و ولگرد، کرکس‌ها در کتاب جنگل، مبارزات پیتر پن در از لندن تا نورلند و برر ربیت، برر فاکس و برر بیر در صدای جنوب را انیمیت کرده است. به دلیل توانایی لارسن در پرورش استعدادهای جدید، وظیفه کشف و پرورش انیماتورهای جدید در 1970 به او سپرده شد. بسیاری از انیماتورهای امروزی دیزنی در دهه‌های 70 و 80 توسط اریک پرورش یافتند.

7-      جان لونسبری (John Lounsbery): شروعش در 1935 و با کار کردن در حد وسط Fergy Ferguson به سرعت به یک انیماتور معروف بدل شد. انیمیشن‌های او به دلیل حس کشیدن و جمع شدن (Squash and stretch) برجسته هستند. او کاراکترهای بن علی قطر در فانتشیا، جرج دارلینگ در پیتر پن، تونی، جو و تعدادی از سگ‌های بانو و ولگرد، پادشاه در زیبای خفته، فیل‌ها درکتاب جنگل و بسیاری دیگر را انیمیت کرده است. در 1970 جان برای گارگردانی و دستیار کارگردانی Winnie the Pooh و تایگر توو ترفیع گرفت و آخرین فیلمش رهاکنندگان بود.

8-      ولفانگ ریزرمن (Wolfgang Reitherman): در 1933 به عنوان انیماتور و کارگردان به دیزنی پیوست. او از زمان وفات دیزنی تا دوران بازنشتگی‌اش تمام انیمیشن‌های استودیو را کارگردانی کرد. برخی از کارهای او: مونسترو در پینوکیو، کروکودیل در پیتر پن، اژدها در زیبای خفته، موش در بانو و ولگرد و ...

9-      فرانک توماس (Frank Thomas): در 1934 به دیزنی پیوست. کارهای او شامل نامادری بدجنس در سیندرلا، ملکه قلب‌ها در آلیس در سرزمین عجایب و کاپیان هوک در پیتر پن می‌باشد. او به همراه اولی جانستون نوسینده کتاب خیال زندگی بود.

 

تمام اعضای گروه در کنار یکدیگراین گروه همچنین 12 قانون اساسی انیمیشن را پایه گذاری کردند:

1- Squash and stretch :جمع شدن و کشیده شدن

2- Anticipation :پیشدستی

3- Staging

4- Straight Ahead Action and Pose to Pose :مستقیم به جلو و ژست به ژست

5- Follow Through and Overlapping Action

6- Slow In and Slow Out  :آرام و آهسته کردن

7- Arcs

8- Secondary Action

9- Timing: زمان بندی

10- Exaggeration :اغراق

11- Solid Drawing

12- Appealترجمه : نریمان
طبقه بندی: انیماتورها واستودیوها، 
برچسب ها: 9 Old Men، Disney's Nine Old Men، 9 مرد پیر، نه مرد پیر، 9 مرد پیر دیزنی،
دنبالک ها: Nine Old Men_Wikipedia،
درباره وبلاگ

تمام دوران کودکیمان در پای دیدن برنامه هایی گذشته است که فکر کردن دوباره به آنها حس عجیبی را درونمان به پا می کند و چنان می شویم که حاضریم فقط چند لحظه به آن دوران برگشته و دوباره کودکی کنیم.
اما افسوس که شدنی نیست و راهی جز کنار آمدن با آن را نداریم!
شاید اندک سالی دگر هم افسوس اکنونمان را بخوریم که چرا از آن اسنفاده نکردیم!!

***************
در این وبلاگ اخبار و اطلاعات مفید انیمیشن قرار داده میشود.تریلر و پیش نمایش انیمیشن ها هم در بلاگ قرار داده میشوند.
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شارژ ایرانسل

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

خرید اینترنتی